Hiszpania to jeden z krajów, który chętnie wybierają Polacy na miejsce założenia lub rozszerzenia swojej działalności za granicą. Jest to rynek ugruntowany, gdzie można zaobserwować znaczącą konkurencję, jednakże jest to także duży rynek a koszty inwestycji na nim są mniejsze niż we Francji czy Wielkiej Brytanii. Wszystkie te elementy sprawiają, że Polacy chętnie myślą o Hiszpanii jako o nowym rynku zbytu dla swoich produktów i usług.
Podobnie jak w każdym kraju także w Hiszpanii firmy nie są wolne od obciążeń podatkowych. Zależą one w dużej mierze od firmy prawnej na jaką zdecyduje się przedsiębiorca. Obcokrajowcy najczęściej wybierają spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wiąże się to przede wszystkim z przepisami prawa hiszpańskiego, które nie wymusza konieczności, aby jednym ze wspólników w takiej firmie był Hiszpan. Takie rozwiązanie sprawia, że firmy nie szukają fikcyjnych hiszpańskich wspólników, którzy byliby ich partnerami jedynie formalnie, bo tego wymaga prawo. Jest to znaczące ułatwienie dla tych firm. Plusem tego rozwiązania jest także to, że aby powstała spółka z taką osobowością prawną wystarczy jednak osoba – innymi słowy nie trzeba mieć wspólnika, aby założyć hiszpańską sociedad de responsabilidad limitada.
Hiszpańska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest płacić następujące podatki
- od wartości dodanej – VAT w Hiszpanii nosi skrót IVA, od słów Impuesto sobre el Valor Añadido,
- podatek od spółek – Impuesto sobre Sociedades
- podatek od działalności gospodarczej – Impuesto sobre Actividades Económicas
- podatek dochodowy
Ponadto firma jest zobowiązana także odprowadzać zarówno kadrze zarządzającej, jak i pracownikom składki na ubezpieczenie społeczne.
VAT w Hiszpanii – IVA jest podstawą ogółu podatków pośrednich. Jego założeniem jest to, aby miał on jak najmniejszy wpływ na ostateczną cenę towarów i usług. Dlatego też rozliczanie podatku VAT w Hiszpanii może zakładać, że tylko jedna ze stron jest obciążona tym podatkiem – druga nie musi go płacić. Wyjątkiem są tutaj ostateczni odbiorcy danego towaru czy usługi – to oni ją konsumują, więc to oni muszą zapłacić VAT. IVA płacą ostatecznie indywidualni konsumencie, organy administracji publicznej oraz przedsiębiorstwa, które są ostatecznymi odbiorcami. Więcej na temat tego jak wygląda rozliczanie podatku vat w Hiszpanii można dowiedzieć się na stronie płatność vat w Hiszpanii https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/vat-sprzedaz-online/. Stawki VAT w Hiszpanii wynoszą 21%, 10% oraz 4%, w zależności od towaru lub usługi, której dotyczą.
Podatek od spółek – nowo powstałe spółki przez pierwsze dwa lata swojej działalności płacą podatek w wysokości 15%, później stawka wzrasta do 25%.
Podatek od działalności gospodarczej – ten podatek dotyczy firm, które zarabiają rocznie powyżej miliona euro.
Jak widać trudno nazwać Hiszpanię rajem podatkowym, jednak należy zauważyć, że tamtejsze prawo przewiduje różnego rodzaju ulgi podatkowe i obniżenia stawek dla przedsiębiorców spełniających określone warunki. Dlatego zaczynając działalność w Hiszpanii warto mieć dobrych doradców, dzięki którym jej prowadzenie może być o wiele tańsze.