Keramzyt ogrodniczy można znaleźć niemalże w każdym markecie budowlanym i w każdym centrum ogrodniczym. Można też oczywiście zamówić go bezpośrednio od producenta, co jest najpewniejszą opcją, jeśli chodzi o jakość kruszywa, jakie otrzymujemy. Jednakże, taka jego dostępność świadczy w dużej mierze o tym, jak wiele ma on zastosowań w ogrodnictwie i na jak wiele sposobów można go wykorzystać. Dotyczy to zarówno prac w ogrodzie jak i uprawy roślin doniczkowych w pomieszczeniach. Dlaczego keramzyt jest materiałem pożądanym w ogrodnictwie i do czego może się on nam przydać w praktyce?
Poprawa jakości gruntów z wykorzystaniem keramzytu
Warto zauważyć, że jest to surowiec całkowicie naturalny, który jest produkowany z naturalnych złóż skał ilastych, które wydobywane są następnie poddawane obróbce termicznej- są wypalane w piecach, w których temperatura przekracza tysiąc stopni. Keramzyt ogrodniczy wykazuje dużą zdolność kapilarnego podciągania wilgoci, jest niepalny, nie niszczeje pod wpływem wody, a także nie wykazuje żadnej aktywności biologicznej będąc całkowicie odpornym na działanie bakterii i grzybów.
Jednak najistotniejsze wydaje się sama jego struktura. Wygląd keramzytu jest bardzo charakterystyczny, a ziemisty, brązowy kolor kulek czyni go rozpoznawalnym. Jest to surowiec bardzo lekki i o porowatej strukturze, co sprawia, że bardzo często stosuje się go do tworzenia specjalistycznych mieszanek podłoży pod uprawę różnych rodzajów roślin- zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Dodatkowo, keramzyt warto dodawać do ziemi ogrodowej, ale też można tworzyć z jego wykorzystaniem doskonale sprawdzające się w praktyce warstwy drenażowe na ciężkich i podmokłych glebach. Ułożenie warstwy keramzytu na glebach gliniastych stwarza szansę na uprawę nawet takich roślin, które za taką glebą nie przepadają. Dzięki swojej porowatej strukturze keramzyt dostarcza korzeniom roślin tlen, którego potrzebują, a co za tym idzie sprawia, że korzenie nie gniją.
Keramzyt ogrodniczy będzie więc kruszywem numer jeden dla każdego inwestora, który zaczyna budowanie swojego ogrodu od podstaw i który chce zacząć od poprawy jakości posiadanego gruntu tak, aby później możliwe było nasadzenie dokładnie takiej zieleni, jaka została uwzględniona w projekcie. Co istotne, keramzyt ogrodniczy można zamówić zarówno w formie sypkiej jak i workowanej- wiele zależy od jego przeznaczenia oraz tego, co będzie dla nas wygodniejsze w użytkowaniu. Można to zrobić poprzez stronę- https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/.