Zamiatanie i oczyszczanie miejskich ulic- czy to trudne zadanie?

Z jednej i tej samej, wspólnej przestrzeni miejskiej jednocześnie korzysta bardzo wiele osób. Dlatego też tak istotne jest to, aby o taką przestrzeń regularnie dbać- także poprzez jej regularne sprzątanie. To właśnie dzięki pracy zamiatarek drogowych możliwe jest zamiatanie i mycie na mokro dróg, torowisk, poboczy, chodników czy deptaków. Czasem możemy nawet nie mieć świadomości, że maszyny te codziennie pracują w mieście po to, aby móc uzyskać efekt, który widzimy na co dzień. Miasto, w którym żyje się komfortowo i które dobrze się prezentuje przed osobami, które je odwiedzają. Co tak naprawdę robią zamiatarki i czy ich praca faktycznie jest wydajna?

Najistotniejszy element każdej zamiatarki- szczotki obrotowe

Kiedy spojrzymy na kompaktowe modele zamiatarek miejskich- chociażby takie, jakie są dostępne w przedsiębiorstwie Terberg Matec Polska na stronie https://www.terbergmatec.pl/ za pewne szybko zauważymy, że tym elementem wyposażenia takiego pojazdu, który najmocniej rzuca się w oczy są szczotki obrotowe. Najczęściej znajdują się one na froncie maszyny, chociaż są też takie modele zamiatarek, które posiadają takie szczotki z boku pojazdu. Różna może też być ilość takich szczotek- może to być jedna szczotka, dwie lub nawet trzy. Są one wykonywane z bardzo trwałych tworzyw, które gwarantują ich długa żywotność.

Praca zamiatarki w terenie głównie opiera się na tym, że jest to pojazd, który dość powoli porusza się po terenie miejskim zamiatając ulice poprzez ruch obrotowy szczotek, które ma na wyposażeniu. Szczotki te są na bieżąco zraszane podczas swojej pracy, a dzięki temu zabiegowi zapobiega się unoszeniu pyłu i kurzu, co byłoby bardzo niekorzystnym zjawiskiem. W razie konieczności operator zamiatarki może też skorzystać z myjki ciśnieniowej, jaka znajduje się na wyposażeniu zamiatarki oraz z odkurzacza przemysłowego.

Pracę szczotek można na bieżąco kontrolować- jest to zadanie dla operatora takiej maszyny. Ze swojej kabiny ma on dość dobry widok na front zamiatarki- wszystko dzięki temu, że kabina posiada wiele przeszkleń, a nawet przeszkloną część podłogi z przodu pojazdu. Zamiatarki nie są pojazdami, które mogłyby rozwijać dużą prędkość. W zależności od modelu może to być prędkość maksymalna do 50-70 km/h. O efektywności sprzątania świadczy sama konstrukcja takiej maszyny, a także to, jaki może być maksymalny rozstaw szczotek obrotowych, a więc jaką powierzchnię maksymalnie można oczyścić przy jednorazowym przejeździe maszyny w terenie. Ułożeniem szczotek można sterować, gdyż każda z nich jest umieszczona na specjalnym wysięgniku hydraulicznym, ewentualnie mogą być one umieszczane parami.